چو ایران نباشد تن من مباد 🔴 با معنی

• نویسنده موضوع اعتصامی
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 0
  • بازدیدها 203
  • برچسب‌ها
    گنجور
اعتصامی

اعتصامی

هلنم کاش بمونی تو برام
مدیر کل
تاریخ ثبت‌نام
4/10/22
پسندها
22,619
امتیازها
113
مدال ها
6
InShot
چو ایران نباشد تن من مباد 🔴 با معنی

ندانی که ایران نشست منست

جهان سر به سر زیر دست ِ منست

هنر نزد ایرانیان است و بـــس

ندادند شـیر ژیان را بکــس

همه یکدلانند یـزدان شناس

بـه نیکـی ندارنـد از بـد هـراس

دریغ است ایـران که ویـران شــود

کنام پلنگان و شیران شــود

چـو ایـران نباشد تن من مـبـاد

در این بوم و بر زنده یک تن مباد

همـه روی یکسر بجـنگ آوریــم

جــهان بر بـداندیـش تنـگ آوریم

همه سربسر تن به کشتن دهیم

بـه از آنکه کشـور به دشمن دهـیم

چنین گفت موبد که مرد بنام

بـه از زنـده دشمـن بر او شاد کام

اگر کُشــت خواهــد تو را روزگــار

چــه نیکــو تر از مـرگ در کـــار زار

به هر جا که هستید خروش آورید

جهنده جهان را به جوش آورید

همه یک به یک مهربانی کنید

به کل جهان پاسبانی کنید

به صلح جهانی بکوشید سخت

به فر جهان باور نیک بخت

جهان را بسازید همچون بهشت

مگوئید هرگز سخن های زشت

بگوئید این جمله درگوش باد

چو ایران نباشد تن من مباد
فردوسی حکیم

معنی شعر

چو ایران نباشد تن من مباد، بدین بوم و زنده در یک تن مباد، این عبارتی است که به تمجید و عشق به وطن ایران اشاره دارد. ایران، یکی از بزرگترین و تاریخی‌ترین کشورهای جهان است که در طول هزاران سال تاریخ، فرهنگ و تمدنی بسیار بزرگ و بی‌نظیر را تجربه کرده است. ایران به عنوان مهد تمدن‌هایی چون ایران باستان، آخمنیدیان، ساسانیان و اسلامی، در بیشتر نقاط جهان شناخته شده است. این سرزمین زیبا و متنوع، با تنوع طبیعتی، مناظر خیره کننده، معماری بی‌نظیر، فرهنگ و آداب و رسوم خاص خود، هر ساله میلیون‌ها گردشگر را به خود جذب می‌کند. ازآثار تاریخی و فرهنگی ایران می‌توان به پاسارگاد، تخت جمشید، نقش‌های خرم‌آباد، نقش رستم، باغ علاءالدین، میدان نقش جهان، مسجد جامع اصفهان، باغ فین، باغ عجمان، تخت سلیمان، پل خواجو و بسیاری از مکان‌های دیگر اشاره کرد که هر کدام ارزش‌ها و زیبایی های خاص خود را دارند. همچنین، ایران دارای مردمی مهمان‌نواز، صمیمی و با فرهنگ است که همواره از زائران و گردشگران خود استقبال می‌کنند. فرهنگ و آداب و رسوم ایرانیان، همچون تجربه یک پذیرایی مهمان‌نواز، با نشاط و پرشور است. بنابراین، اگرچه ایران جغرافیایی است که با تنوع و زیبایی‌های خاصی برخورد دارد، اما اصلی‌ترین عاملی که جذابیت این سرزمین را به افراد انتقال می‌دهد، عشق و ارتباط عمیقی است که مردم آن با وطن خود دارند. بدون ایران، تن من مباد، بدون ایران، زنده در یک تن مباد....

آخرین ویرایش:
  • گل
واکنش‌ها[ی پسندها]: سویل
بالا