چای بادرنجبویه و طرز تهیه آن / چای امام علی (ع)

شاهدخت

شاهدخت

👸
پرنسس وطن وی
تاریخ ثبت‌نام
5/10/22
پسندها
10,250
امتیازها
113
مدال ها
16
☕️بحث دمنوش ها: چای بادرنجبویه

چای بادرنجبویه (چای امام علی(ع)دلتنگ شهادتم:
🍃گیاه بادرنجبویه (چای امام علی علیه السلام)🍃

🌹پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم): "بادرنجبویه از گیاهان بهشتی نامیده شده است"🌹
مکارم الاخلاق/ج۱/ص۳۸۷

🌹امیرالمؤمنین امام علی(علیه السلام) : نزد پیامبر خدا از جوک (بادرود) سخن به میان آمد. پیامبر فرمود: "سبزی من و سبزی پیامبران پیش از من است و من آن را دوست دارم و می خورم "🌹

مکارم الاخلاق/ج۱/ص۳۸۷

⚪️نام: بادرنجبویه یا بادرنجوبه Melissa officinalis در طب سنتی به آن 👈ملیس گویند

◀️ در یونان به آن Melissa(زنبور عسل) گویند!

👈این گیاه محبوب زنبور عسل هست وقتی زنبور عسل از کندو دور میشود با عطر این گیاهان راه بازگشت خود را پیدا میکند

⚪️شکل گیاه: ◀️گیاه باد رنجبویه گیاهی معطر، پرپشت با ارتفاع ۳۰الی۸۰ سانتی متر است ولی برخی اوقات به ۱۵۰سانتی متر میرسد✅

◀️ساقه اش چهار گوش و کمی کرکدار،
برگ آن زرد مایل به سبز و لبه آن به صورت دندانه دندانه میباشد
از لحاظ شکل به صورت بیضی یا قلب است

🔹این گیاه شبیه نعناع می باشد که برداشت آن اواخر اردیبهشت قبل از ظهور گلها و حساس به کمبود آهن میباشد✅

◀️برگ وشاخه ها پس از برداشت در جریان هوا قرار می گیرند تا به سرعت خشک شوند و پس از آن گیاه را در محل تاریک و خشک نگهداری میکنند

⚪️مشخصات بادرنجبویه:

این گیاه در مناطق مختلف می روید از جمله در آسیا و اروپا، شرق مدیترانه، در ایران در مجاری آب ها و مناطق اطراف تهران،شمال ایران دررشت و اطراف آن، آذربایجان👈 که در ایران به صورت وحشی و خودرو میروید✅

🔶 همچنین چای بادرنجبویه، گياه مورد علاقه ي حضرت علي(عليه السلام) هست

🔶خاصیت آن:

طبع: طبيعت خيلي گرم دارد و در بعضي مزاج ها بالا برنده ي قوي قشار خون، مقوي قلب و اعصاب، خونساز، تقويت کننده سلول هاي مغزي، فوق العاده آرام بخش، مقوي مغز، ضد صداي گوش، خواب آور، نشاط آور، ضد بيماري هاي کلدلتنگ شهادتم:

⚪️ویژگی های گیاه: این گیاه به صورت های اسانس، عصاره، پماد روغنی، کمپرس
و دم کرده استفاده می شود✅

◀️از اسانس آن در درمان:👇 افسردگی ،تقویت دستگاه عصبی، آرام بخش استفاده میشود

◀️از روغن، پماد وکمپرس آن:👇 در دفع حشرات، زخم نیش، و رفع تنش عصبی استفاده میشود

◀️اما از دم کرده آن در درمان خیلی از بیماری ها ازجمله:👇👇پاکسازی کبد، بهبود جریان خون در مغز، رفع کم، حافظگی، رفع خستگی و افسردگی، جلوگیری از سکته مغزی و قلبی استفاده میشود

⏪همچنین دم کرده این گیاه تعریق را زیاد میکند، به هضم غذا کمک میکند✅

⚪️نحوه دم کردن:☕️

۱ قاشق غ، گیاه بادرنجبویه حدودا ۵ گرم و ۱لیوان آب جوش به مدت ۱۵دقیقه🕒 تا دم آید بعد نوش جان فرمایید🌹يه، ضد خواب هاي وحشتناک ، ضد بوي دهان)🍃