معنی ضرب المثل دست بالای دست بسیار است

• نویسنده موضوع یلدا
  • تاریخ شروع
یلدا

یلدا

کاربر نمونه
Ms
تاریخ ثبت‌نام
11/10/23
پسندها
522
امتیازها
93
مدال ها
4
1698157135534 copy 1024x1024 copy 1024x1024 1

دست بالای دست بسیار است یعنی چه؟

یعنی همیشه کسی یا چیزی هست که بالاتر از ما و داشته هایمان باشد.

ضرب المثل دست بالای دست بسیار است چه موقع بکار می رود؟

زمانی که شما به یک جایگاه خوب در زندگی یا کار خود می‌رسید و فکر می‌کنید که دیگر بالاتر از شما نیست یک نفر با موقعیت بهتر پیدا می‌شود. یا اگر به کسی ظلمی کنید شخص دیگری همان کار را در حق شما خواهد کرد که این مثل را به کار می‌برند.

داستان ضرب المثل دست بالای دست بسیار است

روزی سنگ تراشی که از شغل خود ناراضی بود از کنار یک تاجر و بازرگان عبور کرد. در باز شد و خانه مجلل و باغ و خادمان بازرگان را دید و حسادت کرد و با خود گفت: این تاجر چقدر قدرتمند است! و پیش خودش می خواست مانند یک تاجر باشد.

در یک لحظه به امر خدا او تاجری معروف شد! برای مدت طولانی او فکر می کرد که قدرتمندترین است. تا اینکه روزی حاکم شهر از رو به روی او گذشت، دید که همه مردم به حاکم احترام می گذارند، حتی تجار. مرد فکر کرد، کاش من هم حاکم بودم، اینطوری قوی ترین بودم! در آن لحظه او به فرمانروایی قدرتمند شهر تبدیل شد. در حالی که او روی تخت روانی نشسته بود، همه به او تعظیم کردند.

او احساس کرد نور خورشید او را آزار می دهد و فکر کرد که خورشید چقدر قدرتمند است. پس او آرزو کرد که خورشید باشد و تبدیل به خورشید شد و با تمام نیرو سعی کرد که به زمین بتابد و آن را گرم کند. بعد از مدتی ابر سیاه بزرگی آمد و جلوی تابش آن را گرفت. پس گمان کرد که نیروی ابر از خورشید بیشتر است و آرزو کرد که ابر بزرگ شود و چنین شد. طولی نکشید که باد آمد و او را به همه طرف هل داد. این بار او می خواست که تبدیل به باد شود.

وقتی به صخره ای نزدیک شد، دیگر نتوانست آن را حرکت دهد. با خودش گفت قوی ترین چیز دنیا یک صخره است و تبدیل به صخره ای بزرگ شد. در حالی که با غرور ایستاده بود، ناگهان صدایی شنید و احساس کرد در حال له شدن است. به پایین نگاه کرد و سنگ تراشی را دید که با چکش و قلم به جان او افتاده است! اینگونه بود که حکایت دست بالای دست بسیار است شکل گرفت.​

پیوست‌ها

• 1698157135534_copy_1024x1024_copy_1024x1024_1.jpg
    1698157135534_copy_1024x1024_copy_1024x1024_1.jpg
    38.1 کیلوبایت · بازدیدها: 16
بالا