مجازات کتک زدن زن در قانون

• نویسنده موضوع ثمین
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 1
  • بازدیدها 282
  • برچسب‌ها
    نی نی سایت
ثمین

ثمین

.
ناظر انجمن
تاریخ ثبت‌نام
8/1/23
پسندها
3,565
امتیازها
113
مدال ها
6
3 2 768x572

قانون‌گذار حکم کتک زدن زن را در قانون به‌صورت مجزا تعیین نکرده و طبق قانون مجازات اسلامی شامل حبس، دیه و قصاص می‌شود.

عواقب کتک زدن همسر در قانون

● قصاص

طبق ماده «۳۸۶ و ۳۸۷ قانون مجازات اسلامی»، در صورت جنایت بر اعضاء بدن، اگر آسیب دیده(زن) تقاضا کند همچنین شرایط قصاص فراهم باشد، مرتکب باید قصاص شود.

شرایط عمومی و اختصاصی قصاص طبق مواد ۳۰۱ و ۲۹۰ قانون مجازات اسلامی به قرار زیر است:

_ قصاص با مقدار جنایت در تساوی باشد.
_ قصاص عضو سالم در برابر عضو ناسالم نباشد.
_ بیم تلف شدن مرتکب یا صدمه بر عضو دیگر نباشد.
_ قصاص عضو کامل در برابر عضو ناقص نباشد.
_ قصاص عضو اصلی در مقابل عضو غیر اصلی نباشد.
_ مرتکب در ارتکاب جنایت عمد داشته باشد.

● دیه

مطابق ماده ۵۵۸ به بعد قانون مجازات اسلامی چنانچه هر یک از شرایط عمومی و اختصاصی قصاص که در بالا ذکر شد، وجود نداشته باشد مرتکب جنایت، به پرداخت دیه محکوم می‌شود. اگر به مطالبی پیرامون مهریه علاقه دارید،
ضرب به صدماتی گفته می‌شود که بدون شکستگی یا خونریزی بر اعضای بدن وارد شود. آثاری از جمله کوفتگی، سرخی، کبودی، سیاه شدن و پیچ خوردن ایجاد کند.

برای هر کدام از این موارد نیز در قانون، دیه‌ای مقرر شده است که ضارب باید آن را به فرد مضروب (آسیب‌دیده) پرداخت کند. دیه این‌گونه آسیب‌ها که موجب تغییر رنگ پوست می‌شود، در قانون مجازات اسلامی به قرار ذیل است:

_ سیاه شدن پوست صورت، شش‌ هزارم دیه کامل
_ کبود شدن آن، سه‌ هزارم دیه کامل
_ سرخ شدن آن، یک‌ و نیم‌ هزارم دیه کامل
_ تغییر رنگ پوست سایر اعضا، حسب مورد، نصف مقادیر مذکور در فوق

● حبس

مطابق ماده ۶۱۴ قانون مجازات اسلامی، هر کس عمدا به دیگری جرح یا ضربی وارد آورد که موجب نقصان یا شکستن یا از کار افتادن عضوی از اعضاء بدن یا منتهی به مرضی دائمی ‌یا از دست دادن یا نقص یکی از منافع، حواس یا زوال عقل آسیب دیده گردد. چنانچه قصاص امکان نداشته باشد و در صورتیکه اقدام وی موجب اخلال در نظم‌ جامعه گردد به شش ماه تا دو سال حبس محکوم خواهد شد. در صورت درخواست آسیب دیده مرتکب ‌به پرداخت دیه نیز محکوم خواهد شد.

A

ali.hunter

Mr
کاربر اخراج شده
تاریخ ثبت‌نام
5/10/22
پسندها
5,646
امتیازها
115
مدال ها
1
اخ اخ یبار بیرون بودم با صحنه ای روبرو شدم یوهو تو خیابون شوهره شروع کرد زنشو زدن جوری که خانومش افتاد
مردم جمع شدن اما گفتن نمیشه رفت جلو تو حریم خصوصی کسی دخالتی کرد نمی دونم درسته یا نه چون اگه دست میزدیم به مرده می تونست از ما مردا شکایت کنه
فقط چندتا خانوم تونستن برن جدا کنند نهایتش من دست مردرو گرفته بودم تکون نخوره نتونه کاری کنه البته سیاست من بود
دست میزدم بهش می تونست از من شکایت کنه تو حریم شخصی ما دخالت کرده
مخصوصا طرفو گرفتم که خانومش پاشه بزنتش اما خانومش متوجه نشد یا از ابروش یا ترسیده بود خلاصه ریخته بودم بهم اون روز