علائم سندروم تورت چیست؟

• نویسنده موضوع angel
  • تاریخ شروع
angel

angel

کاربر نمونه
Ms
تاریخ ثبت‌نام
12/10/22
پسندها
3,478
امتیازها
93
مدال ها
5
 9019mncb

سندروم تورت (Tourette Syndrome) یا TS یک مشکل در سیستم عصبی است که باعث می‌شود افراد "تیک" داشته باشند. تیک‌ها کشش، حرکات یا صداهای ناگهانی هستند که افراد به‌طور مکرر انجام می‌دهند.

انواع تیک‌ها
دو نوع تیک وجود دارند - حرکتی و صوتی:
تیک‌های حرکتی
تیک‌های حرکتی حرکات بدن هستند. نمونه‌هایی از تیک‌های حرکتی شامل چشمک زدن، بالا انداختن شانه‌ها، یا تکان دادن دست است.

تیک‌های صوتی
تیک‌های صوتی صداهایی هستند که فرد با دهان خود تولید می‌کند. از جمله تیک‌های صوتی می‌توان به زمزمه کردن، صاف کردن گلو، یا داد زدن یک کلمه یا عبارت اشاره کرد.

تیک‌ها می‌توانند ساده یا پیچیده باشند:

تیک‌های ساده
تیک‌های ساده فقط چند قسمت از بدن را درگیر می‌کند. از نمونه تیک‌های ساده می‌توان به چپ کردن چشم‌ها یا بو کشیدن اشاره کرد.

تیک‌های پیچیده
تیک‌های پیچیده معمولاً چندین قسمت مختلف بدن را درگیر می‌کنند و می‌توانند دارای الگو باشند. مثالی از تیک پیچیده این است که هنگام حرکت تند دست، سر را تکان می‌دهد و سپس به بالا می‌پرد.

علائم

علائم اصلی سندروم تورت تیک‌ها هستند. علائم معمولاً از 5 تا 10 سالگی کودک شروع می‌شوند. اولین علائم اغلب تیک‌های حرکتی هستند که در ناحیه سر و گردن رخ می‌دهند. تیک‌ها معمولاً در مواقع استرس زا یا هیجانی بدتر می‌شوند و وقتی فرد آرام است یا بر روی فعالیتی متمرکز است بهتر می‌شوند. انواع تیک و تعداد دفعات تیک با گذشت زمان در فرد تغییر زیادی می‌کند. حتی اگر علائم ظاهر شوند، از بین بروند و دوباره ظاهر شوند، این مشکلات باز هم مزمن در نظر گرفته می‌شوند.
در بیشتر موارد، تیک‌ها در دوران بلوغ و اوایل بزرگ‌سالی کاهش می‌یابند و گاهی اوقات به‌طور کامل از بین می‌روند. با این حال، بسیاری از افراد مبتلا به سندم تورت تیک در بزرگ‌سالی را تجربه می‌کنند و در بعضی موارد، تیک در بزرگ‌سالی بدتر می‌شود. اگرچه رسانه‌ها اغلب افراد مبتلا به سندروم تورت را با داد زدن‌های غیرارادی فحش و ناسزا (کوپرولالیا) یا تکرار مداوم کلمات افراد دیگر (اکولالیا) نشان می‌دهند، اما این علائم نادر بوده و برای تشخیص سندروم تورت لازم نیستند.

تشخیص
برای تشخیص سندروم تورت هیچ آزمایش خاصی مانند آزمایش خون وجود ندارد. متخصصان درمانی علائم فرد را برای تشخیص سندروم تورت و سایر اختلالات مرتبط با تیک بررسی می‌کنند. اختلالات مرتبط با تیک از نظر نوع تیک موجود (حرکتی یا صوتی یا ترکیبی از هر دو) و مدت زمان علائم با یکدیگر متفاوت هستند. سندروم تورت در صورتی تشخیص داده می‌شود که فردی هر دو تیک حرکتی و صوتی را داشته باشد و علائم تیک حداقل به مدت یک سال ادامه داشته باشد.

درمان‌ها
اگرچه درمانی برای سندروم تورت وجود ندارد، اما روش‌های درمانی برای کمک به کنترل کردن تیک وجود دارند. بسیاری از افراد مبتلا به سندروم تورت تیک‌هایی دارند که مانعی در زندگی روزمره آن‌ها ایجاد نمی‌کنند و بنابراین نیاز به هیچ درمانی ندارند. با این حال، اگر تیک‌ها باعث درد یا آسیب شوند، در مدرسه، کار یا زندگی اجتماعی ایجاد تداخل کنند و یا باعث استرس شوند داروها و درمان‌های رفتاری برای آن وجود دارند.

• گل
واکنش‌ها[ی پسندها]: ثمین
غ

.. غفس غو👀🚶♂️🚶♂️

Mr
کاربر اخراج شده
تاریخ ثبت‌نام
5/3/23
پسندها
67
امتیازها
18
.. به به.. چه تاپیک قشنگی!!! البته به شرطی که هرکدوم کاربرا اون تیک عصبی که دارن یا اطرافیانشون دارن رو بگن تا هم بخندیم هم راهکار تغییرش رو بدیم(مطمئنن همگی داریم😊) منم داشتم، ولی ترکش کردم،، پس از خودم نپرسین:p.s.smi-1-(74)::(12):👀🚶‍♂️🚶‍♂️

• لایک
واکنش‌ها[ی پسندها]: Avakin
angel

angel

کاربر نمونه
Ms
تاریخ ثبت‌نام
12/10/22
پسندها
3,478
امتیازها
93
مدال ها
5
.. به به.. چه تاپیک قشنگی!!! البته به شرطی که هرکدوم کاربرا اون تیک عصبی که دارن یا اطرافیانشون دارن رو بگن تا هم بخندیم هم راهکار تغییرش رو بدیم(مطمئنن همگی داریم😊) منم داشتم، ولی ترکش کردم،، پس از خودم نپرسین:p.s.smi-1-(74)::(12):👀🚶‍♂️🚶‍♂️
واقعا به کسی که تیک عصبی داره میخندین؟:huh:
خودم نداشتم ولی دوست صمیمیم چشمک میزد وسط حرف زدنش
دیگه تصورشو بکنید که گاهی چه مشکلاتی براش ایجاد میشد :sharmandegi:
الآن کمتر شده ولی هنوز داره این حالت رو

غ

.. غفس غو👀🚶♂️🚶♂️

Mr
کاربر اخراج شده
تاریخ ثبت‌نام
5/3/23
پسندها
67
امتیازها
18
.. اونی که تیک عصبی داره بهش نمیخوندم، ولی اونی اینجا بیاد بگه فلان تیک عصبی دارم رو، حتمن بهش میخندم، چون با رضایت خودشه😆👀🚶‍♂️🚶‍♂️گفتی چشمک یاد بچگیای خودم افتادم، پلک چشمهام رو از داخل میدادم بیرون، چشم قرمزی وحشتناکی میشدم، همه می‌ترسیدن.. بعد یه هفته خودبخود فنر پلکهام شل شده بود و کمی از قرمزیش میزد بیرون.. که البته با کشیده زدن مامان جانم، درمان شدم و ترک کردم😆👀🚶‍♂️🚶‍♂️

angel

angel

کاربر نمونه
Ms
تاریخ ثبت‌نام
12/10/22
پسندها
3,478
امتیازها
93
مدال ها
5
.. اونی که تیک عصبی داره بهش نمیخوندم، ولی اونی اینجا بیاد بگه فلان تیک عصبی دارم رو، حتمن بهش میخندم، چون با رضایت خودشه😆👀🚶‍♂️🚶‍♂️گفتی چشمک یاد بچگیای خودم افتادم، پلک چشمهام رو از داخل میدادم بیرون، چشم قرمزی وحشتناکی میشدم، همه می‌ترسیدن.. بعد یه هفته خودبخود فنر پلکهام شل شده بود و کمی از قرمزیش میزد بیرون.. که البته با کشیده زدن مامان جانم، درمان شدم و ترک کردم😆👀🚶‍♂️🚶‍♂️
پس راحت باشین :p.s.smi-1-(31):
مادرها همیشه بهترین راهکارها رو دارن. بابت کشیده هم دستشون درد نکنه :p.s.smi-1-(31):

بی ربطه به تاپیک ولی یادم اومد دوران مدرسه یه معلم بداخلاق داشتیم ،دفتر مشقمو جا گذاشته بودم خواستم گریه کنم تحت تاثیر قرار بگیره معلم دعوام نکنه .گریه ام نمی اومد.انقدر الکی چشمامو فشار دادم که پلکم همینطوری شد که شما گفتین،هر کار کردم درست نمیشد🤕 دوستم انقدر خندید بهم معلم پرتش کرد بیرون ولی به من چیزی نگفت بابت نبردن دفترم

آخرین ویرایش:
غ

.. غفس غو👀🚶♂️🚶♂️

Mr
کاربر اخراج شده
تاریخ ثبت‌نام
5/3/23
پسندها
67
امتیازها
18
پس راحت باشین :p.s.smi-1-(31):
مادرها همیشه بهترین راهکارها رو دارن. بابت کشیده هم دستشون درد نکنه :p.s.smi-1-(31):

بی ربطه به تاپیک ولی یادم اومد دوران مدرسه یه معلم بداخلاق داشتیم ،دفتر مشقمو جا گذاشته بودم خواستم گریه کنم تحت تاثیر قرار بگیره معلم دعوام نکنه .گریه ام نمی اومد.انقدر الکی چشمامو فشار دادم که پلکم همینطوری شد که شما گفتین،هر کار کردم درست نمیشد🤕 دوستم انقدر خندید بهم معلم پرتش کرد بیرون ولی به من چیزی نگفت بابت نبردن دفترم
.. واقعن با اینکارت گریه معلمت رو درآوردی!!! نخواسته رو خودش بیاره... حتی بدخواه مدخواهت رو هم از کلاس بیرون کرده،، آورین😄🚶‍♂️🚶‍♂️

angel

angel

کاربر نمونه
Ms
تاریخ ثبت‌نام
12/10/22
پسندها
3,478
امتیازها
93
مدال ها
5
.. واقعن با اینکارت گریه معلمت رو درآوردی!!! نخواسته رو خودش بیاره... حتی بدخواه مدخواهت رو هم از کلاس بیرون کرده،، آورین😄🚶‍♂️🚶‍♂️
نه دیگه متوجه شد که چه تلاشی کردم اشک تمساح بریزم دلش سوخت رحم کرد بهم :p.s.smi-1-(31):
اون بی تربیت حقش بود من ترسیده بودم انقدر خندید داشت تشنج میکرد😂

بالا