🌱زیارت و دعای روز شنبه همراه با ترجمه

• نویسنده موضوع اعتصامی
  • تاریخ شروع
اعتصامی

اعتصامی

هلنم کاش بمونی تو برام
مدیر کل
تاریخ ثبت‌نام
4/10/22
پسندها
22,639
امتیازها
113
مدال ها
6
1698484917427
شنبه روز زیارتی حضرت رسول اکرم صل الله علیه و آله و سلم است و ما میهمان ایشان هستیم
متن زیارت مخصوص و دعای روز شنبه همراه با ترجمه و عکس برای شما در اینجا قرار می دهیم
▪️زیارت روز شنبه

بسم الله الرحمن الرحیم

أَشْهَدُ أَنْ لا إِلهَ إِلا اللَّهُ وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ، وَ أَشْهَدُ أَنَّکَ رَسُولُهُ، وَ أَنَّکَ مُحَمَّدُ بْنُ عَبْدِ اللّهِ،
شهادت می‌دهم که معبودی جز خدا نیست، یکتاست و شریکی ندارد، و گواهی می‌دهم که تو فرستاده اویی، و تویی محمّد فرزند عبد الله،

وَ أَشْهَدُ أَنَّکَ قَدْ بَلَّغْتَ رِسَالاتِ رَبِّکَ وَ نَصَحْتَ لِأُمَّتِکَ،
و شهادت می‌دهم که تو پیام‌های پروردگارت را به مردم رساندی و برای امّتت خیرخواهی نمودی

وَ جَاهَدْتَ فِی سَبِیلِ اللّهِ بِالْحِکْمَةِ وَ الْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ،
و در راه خدا با حکمت و اندرز پسندیده کوشیدی،

وَ أَدَّیْتَ الَّذِی عَلَیْکَ مِنَ الْحَقِّ،
و آنچه را از حق بر عهده تو بود ادا کردی،

وَ أَنَّکَ قَدْ رَؤُفْتَ بِالْمُؤْمِنِینَ وَ غَلُظْتَ عَلَى الْکَافِرِینَ،
و همانا تو به مردمان مؤمن مهربانی نمودی و بر کافران سخت گرفتی،

وَ عَبَدْتَ اللّهَ مُخْلِصاً حَتَّى أَتَاکَ الْیَقِینُ،
و خدا را با خلوص کامل تا رسیدن مرگ بندگی کردی،

فَبَلَغَ اللّهُ بِکَ أَشْرَفَ مَحَلِّ الْمُکَرَّمِینَ،
پس خداوند تو را به شریف‌ترین مقام اهل کرامت نائل گرداند،

الْحَمْدُ لِلّهِ الَّذِی اسْتَنْقَذَنَا بِکَ مِنَ الشِّرْکِ وَ الضَّلالِ،
سپاس خدای را که ما را به وسیله تو از شرک و گمراهی رهانید،

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ،
بر محمّد و خاندانش درود فرست،

وَ اجْعَلْ صَلَوَاتِکَ وَ صَلَوَاتِ مَلائِکَتِکَ وَ أَنْبِیَائِکَ وَ الْمُرْسَلِینَ وَ عِبَادِکَ الصَّالِحِینَ وَ أَهْلِ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرَضِینَ
و درود خود و فرشتگان و پیامبران و فرستادگان و بندگان شایسته‌ات و همه اهل آسمان‌ها و زمین‌ها

وَ مَنْ سَبَّحَ لَکَ یَا رَبَّ الْعَالَمِینَ مِنَ الْأَوَّلِینَ وَ الْآخِرِینَ عَلَى مُحَمَّدٍ عَبْدِکَ وَ رَسُولِکَ، وَ نَبِیِّکَ وَ أَمِینِکَ وَ نَجِیبِکَ وَ حَبِیبِکَ وَ صَفِیِّکَ وَ صِفْوَتِکَ وَ خَاصَّتِکَ وَ خَالِصَتِکَ وَ خِیَرَتِکَ مِنْ خَلْقِکَ،
و هر آنکه از پیشینیان و آیندگان تسبیح تو گوید را ای پروردگار جهانیان، بر محمّد بنده شایسته و پیامبر و فرستاده‌ات و امین و برگزیده و محبوب و پاک و بنده و خاص و خالصت و اختیار شده از میان بندگانت، قرار ده،

وَ أَعْطِهِ الْفَضْلَ وَ الْفَضِیلَةَ، وَ الْوَسِیلَةَ وَ الدَّرَجَةَ الرَّفِیعَةَ،
خدایا! به او فضل و برتری، و مرتبه شفاعت و درجه بلند عطا کن،

وَ ابْعَثْهُ مَقَاماً مَحْمُوداً یَغْبِطُهُ بِهِ الْأَوَّلُونَ وَ الْآخِرُونَ،
و او را به مقام ستوده‌ای که پیشینیان و آیندگان بر آن رشک برند برانگیز،

اَللّهُمَّ إِنَّکَ قُلْتَ وَ لَوْ أَنَّهُمْ إِذْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ جَاءُوکَ فَاسْتَغْفَرُوا اللّهَ وَ اسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُوا اللّهَ تَوَّاباً رَحِیماً،
خدیا! تو فرموده‌ای: «اگر ایشان آنگاه که برخود ستم کردند نزد تو می‌آمدند پس از خدا طلب آمرزش می‌کردند و پیامبر نیز برای ایشان درخواست آمرزش می‌نمود، به یقین خدا را توبه پذیر و مهربان می‌یافتند»

إِلَهِی فَقَدْ أَتَیْتُ نَبِیَّکَ مُسْتَغْفِراً تَائِباً مِنْ ذُنُوبِی، فَصَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ اغْفِرْهَا لِی.
خدایا! من استغفارکنان و پشیمان از گناهانم نزد پیامبرت آمدم، پس بر محمّد و خاندانش درود فرست، و گناهانم را بیامرز

یَا سَیِّدَنَا أَتَوَجَّهُ بِکَ وَ بِأَهْلِ بَیْتِکَ إِلَى اللّهِ تَعَالَى رَبِّکَ وَ رَبِّی لِیَغْفِرَ لِی،
خدایا! ای سرور ما، دست به دامن تو و خاندانت، به جانب خدای متعال که پروردگار من و توست روی می‌آورم تا مرا بیامرزد.

:أُصِبْنَا بِکَ یَا حَبِیبَ قُلُوبِنَا،
ای محبوب دل‌های ما، ما به خاطر تو سوگواریم،

فَمَا أَعْظَمَ الْمُصِیبَةَ بِکَ حَیْثُ انْقَطَعَ عَنَّا الْوَحْیُ،
و چه بزرگ است سوگواری بر تو از آن رو که وحی از ما بریده،

وَ حَیْثُ فَقَدْنَاکَ فَإِنَّا لِلّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ،
و هم از آن رو که به فقدان تو دچار آمده‌ایم چه ما از خداییم و به سوی او باز می‌گردیم،

یَا سَیِّدَنَا یَا رَسُولَ اللّهِ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَیْکَ وَ عَلَى آلِ بَیْتِکَ [الطَّیِّبِینَ ] الطَّاهِرِینَ،
ای سرور ما، ای فرستاده خدا، درود خدا بر تو و بر خاندان پاک پاکیزه‌ات باد،

هَذَا یَوْمُ السَّبْتِ وَ هُوَ یَوْمُکَ، وَ أَنَا فِیهِ ضَیْفُکَ وَ جَارُکَ،
امروز روز شنبه است و آن روز توست، و من در این روز مهمان تو و پناهنده به درگاه توأم،

فَأَضِفْنِی وَ أَجِرْنِی فَإِنَّکَ کَرِیمٌ تُحِبُّ الضِّیَافَةَ،
پس از من پذیرایی کن و به من پناه ده، زیرا تو بزرگوار و مهمان نوازی،

وَ مَأْمُورٌ بِالْإِجَارَةِ، فَأَضِفْنِی وَ أَحْسِنْ ضِیَافَتِی،
و از سوی حق تعالی مأمور به پناه دادنی، پس از من پذیرایی کن و نیکو پذیرایی فرما

وَ أَجِرْنَا وَ أَحْسِنْ إِجَارَتَنَا، بِمَنْزِلَةِ اللّهِ عِنْدَکَ وَ عِنْدَ آلِ بَیْتِکَ،
و ما را پناه ده، و نیکو پناهمان ده، به برکت جایگاهی که خدا نزد تو و نزد خاندانت دارد،

وَ بِمَنْزِلَتِهِمْ عِنْدَهُ، وَ بِمَا اسْتَوْدَعَکُمْ مِنْ عِلْمِهِ، فَإِنَّهُ أَکْرَمُ الْأَکْرَمِینَ،
و بحق منزلی که آنان نزد خدا دارند، و بحق آنچه از دانشش نزد شما سپرده که همانا او گرامی‌ترین گرامیان است

1698485233818
▪️بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

بِسْمِ اللَّهِ كَلِمَةِ الْمُعْتَصِمِينَ وَ مَقَالَةِ الْمُتَحَرِّزِينَ‏

به نام خداى بخشنده مهربان به نام خدا كه ورد زبان پاكان از گناه و ذكر دايم پرهيزكاران عالم است

وَ أَعُوذُ بِاللَّهِ تَعَالَى مِنْ جَوْرِ الْجَائِرِينَ وَ كَيْدِ الْحَاسِدِينَ وَ بَغْيِ الظَّالِمِينَ وَ أَحْمَدُهُ فَوْقَ حَمْدِ الْحَامِدِينَ‏

و به خداى تعالى پناه مى ‏برم از جورستمكاران و مكر حسودان و ظلم بيدادگران جهان و حمد مى‏ كنم او را فوق حمد ستايش كنندگان

اللَّهُمَّ أَنْتَ الْوَاحِدُ بِلاَ شَرِيكٍ وَ الْمَلِكُ بِلاَ تَمْلِيكٍ‏

خدايا تويى يگانه بى‏ شريك و انباز و پادشاه از ملك جهان بى ‏نياز

لاَ تُضَادُّ فِي حُكْمِكَ وَ لاَ تُنَازَعُ فِي مُلْكِكَ‏

كه هيچكس به ضديت فرمان تو و به نزاع در سلطنت بر نخيزد

أَسْأَلُكَ أَنْ تُصَلِّيَ عَلَى مُحَمَّدٍ عَبْدِكَ وَ رَسُولِكَ‏

از تو درخواست مى‏ كنم كه بر محمد (ص) بنده (خاص) و پيغمبر بزرگت رحمت فرستى

وَ أَنْ تُوزِعَنِي مِنْ شُكْرِ نُعْمَاكَ مَا تَبْلُغُ بِي غَايَةَ رِضَاكَ‏

و مرا شكر نعمتهايت چنان بياموزى كه به منتهاى خوشنوديت نائل گردم

وَ أَنْ تُعِينَنِي عَلَى طَاعَتِكَ وَ لُزُومِ عِبَادَتِكَ وَ اسْتِحْقَاقِ مَثُوبَتِكَ بِلُطْفِ عِنَايَتِكَ‏

و نيز مرا بر طاعت خود يارى كنى و بر ملازمت بندگيت و استحقاق ثوابت به لطف و عنايت مدد فرمايى

وَ تَرْحَمَنِي بِصَدِّي (وَ صُدَّنِي) عَنْ مَعَاصِيكَ مَا أَحْيَيْتَنِي وَ تُوَفِّقَنِي لِمَا يَنْفَعُنِي مَا أَبْقَيْتَنِي‏

و بر من ترحمى كنى كه مرا در همه عمر از معصيت بر طاعت خود اعراض دهى و مادامى كه در اين جهانم باقى مى‏دارى به كارى موفقم بدار كه مرا سودمند باشد

وَ أَنْ تَشْرَحَ بِكِتَابِكَ صَدْرِي وَ تَحُطَّ بِتِلاَوَتِهِ وِزْرِي‏

و به علوم و اسرار كتاب خود مرا شرح صدر عطا كن و به قرائت قرآن گناهم را محو گردان

وَ تَمْنَحَنِي السَّلاَمَةَ فِي دِينِي وَ نَفْسِي وَ لاَ تُوحِشَ بِي أَهْلَ أُنْسِي‏

و در دين و ايمان جسم و جانم را سلامت بخش و خلقم را خوش كن كه آنان كه بايد با من انس گيرند از من وحشت نكنند

وَ تُتِمَّ إِحْسَانَكَ فِيمَا بَقِيَ مِنْ عُمْرِي كَمَا أَحْسَنْتَ فِيمَا مَضَى مِنْهُ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ‏

و با من چنانكه در گذشته عمر احسان كردى در بقيه عمر هم لطف و احسان فرما اى مهربانترين مهربانان عالم

بالا