☑️ علت بی حالی در نماز از نگاه امام سجاد (علیه السلام)

• نویسنده موضوع angel
  • تاریخ شروع
angel

angel

کاربر نمونه
Ms
تاریخ ثبت‌نام
12/10/22
پسندها
3,478
امتیازها
93
مدال ها
5
✔️ انسان فطرتا زیبایی را دوست دارد. زیبایی سخن یکی از انواع زیبایی ها است و هنگامی که موضوع، رابطه عاشق و معشوق باشد سخن به اوج زیبایی می رسد.
🍃 دعای امام سجاد (علیه السلام) معروف به دعای ابوحمزه ثمالی یکی از زیباترین متون دینی و شیعی است و اگر آن را بصورت عمیق بخوانید و به معانی آن توجه و دقت کافی بنمایید، با آن انس و الفت همیشگی خواهید گرفت. اگر می خواهید بدانید چرا هنگام نماز بیحال و کسل هستید و حال راز و نیاز با خدا را ندارید، بهترین و زیباترین پاسخ این سوال و علت آن را در دعای ابوحمزه ثمالی خواهید یافت. امام زین العابدین (علیه السلام) در این دعا چند علت برای بیحالی و کسالت انسان در نماز برمی شمارد:

🔹 اى خدا! هرگاه من خويشتن را مهيا و آماده طاعتت ساختم و در پيشگاه تو به نماز ايستادم، چه شد که مرا به خواب انداختى‏ و حال راز و نياز را از من گرفتى ...؟
🔸سيِّدِي لَعَلَّكَ عَنْ بَابِكَ طَرَدْتَنِي وَ عَنْ خِدْمَتِكَ نَحَّيْتَنِي: اى آقا و سرورم شايد تو از درگاه لطفت مرا رانده‏ اى و از خدمت بندگيت دورم ساخته ‏اى ...
🔹أوْ لَعَلَّكَ رَأَيْتَنِي مُسْتَخِفّاً بِحَقِّكَ فَأَقْصَيْتَنِي‏: يا شايد ديدى من حق بندگيت را به خوبی ادا نکردم و خوار شمردم پس بدين جهت مرا از درگاهت دور كردى...
🔸أوْ لَعَلَّكَ رَأَيْتَنِي مُعْرِضاً عَنْكَ فَقَلَيْتَنِي : يا آنكه ديدى من از تو روى گردانم بدين سبب بر من غضب فرمودى ...
🔹أوْ لَعَلَّكَ وَجَدْتَنِي فِي مَقَامِ الْكَاذِبِينَ (الْكَذَّابِينَ) فَرَفَضْتَنِي‏: يا آنكه مرا در مقام دروغ گويان يافتى لذا مرا از نظر عنايتت دور افكندى ...
🔸أوْ لَعَلَّكَ رَأَيْتَنِي غَيْرَ شَاكِرٍ لِنَعْمَائِكَ فَحَرَمْتَنِي : يا شايد ديدى كه من شكر گزارى از نعمت هايت نمى‏ كنم پس مرا محروم ساختى ...
🔹أوْ لَعَلَّكَ فَقَدْتَنِي مِنْ مَجَالِسِ الْعُلَمَاءِ فَخَذَلْتَنِي‏: يا شايد مرا در مجالس اهل علم نيافتى پس مرا به خوارى و خذلان انداختى ...
🔸 أوْ لَعَلَّكَ رَأَيْتَنِي فِي الْغَافِلِينَ فَمِنْ رَحْمَتِكَ آيَسْتَنِي‏ : يا شايد مرا در ميان اهل غفلت يافتى پس بدين جرم از رحمتت نوميدم كردى ...
🔹أوْ لَعَلَّكَ رَأَيْتَنِي آلِفَ مَجَالِسِ الْبَطَّالِينَ فَبَيْنِي وَ بَيْنَهُمْ خَلَّيْتَنِي : يا شايد ديدى با مجالس اهل باطل انس و الفت گرفته‏ ام، پس مرا ميان آنها وا گذاشتى ...
🔸 أوْ لَعَلَّكَ لَمْ تُحِبَّ أَنْ تَسْمَعَ دُعَائِي فَبَاعَدْتَنِي‏ : يا شايد دوست نداشتى دعايم را بشنوى پس از درگاهت دورم كردى ...
🔹 أوْ لَعَلَّكَ بِجُرْمِي وَ جَرِيرَتِي كَافَيْتَنِي : يا شايد به جرم و گناهم مكافاتم كردى ...
🔸 أوْ لَعَلَّكَ بِقِلَّةِ حَيَائِي مِنْكَ جَازَيْتَنِي‏ : يا شايد به دلیل بى‏ شرمی و بی حيايى من نسبت به حضرتت، مرا مجازات نمودى ...

👈👈 فإِنْ عَفَوْتَ يَا رَبِّ فَطَالَمَا عَفَوْتَ عَنِ الْمُذْنِبِينَ قَبْلِي لِأَنَّ كَرَمَكَ أَيْ رَبِّ يَجِلُّ عَنْ مُكَافَاةِ الْمُقَصِّرِينَ‏: به هر حال اگر اى خداى من مرا عفو و بخشش كنى شايسته است، زیرا پيش از من چه بسيار از گنه كاران را عفو كرده ‏اى چرا كه لطف و كرمت اى خدا برتر و بالاتر از آن است كه بندگان مقصر را به كيفر رسانى ...

🌸پیامبر اکرم (صلی‌ الله‌ علیه‌ و آله) می فرمایند :

نماز ستون دین است و در آن ده خصلت است:

1- زینت صورت و آبروی نمازگزار است؛
2- نور و روشنی دل است؛
3- باعث و سبب راحتی بدن است؛
4- سبب نزول رحمت است؛
5- چراغ آسمان است. جایی که نماز خوانده می شود برای آسمان ها مانند ستاره ای می درخشد.
6- سبب سنگینی عمل در ترازوی اعمال است؛
7- سبب خشنودی پروردگار است؛
8- بهای بهشت است؛
9- اُنس در قبر است؛
10- حجاب و پرده ای از آتش جهنم است.

و کسی که نماز را به پا داشت دین را بپا داشت. و کسی که نماز را ترک کند دین را نابود کرد.

📚مواعظ العددیّه،ص ۲۲۴