گوشی موبایل را شب تا صبح شارژ کنیم یا نه؟

  • نویسنده موضوع ثمین
  • تاریخ شروع
ث

ثمین

ناظر انجمن
ناظر انجمن
تاریخ ثبت‌نام
8/1/23
نوشته‌ها
1,199
پسندها
2,824
امتیازها
113
مدال ها
3


آیا متصل کردن گوشی در هنگام شب به پریز برق کار صحیحی می باشد ؟

مدیر عامل کمپانی کانادایی فاربی تکنیک ، شین بروسکی که سازنده لوازم جانبی تلفن همراه هستند در این باره این گونه می گوید که : زمانی که گوشی را در طول شب به پریز متصل می کنید برای گوشی آسیبی نخواهد داشت . اما دقت داشته باشید از نام اسمارت فون ها مشخص است که آنها کاملا هوشمند هستند و زمانی که شارژشان کامل شد مسیر شارژ در آنها مسدود می شود تا گوشی شما دچار آسیب نشود .

تا این جا هیچ مشکلی بیان نشده است ولی نباید فراموش کرد که این کار سبب می شود طول عمر باتری شما در گذر زمان کم شود زیرا اتصال طولانی مدت گوشی می تواند برای باتری مضر باشد .

در ادامه خانم بروسکی این گونه بیان می کند که :

اگر دمای گوشی بالا رود موجب می شود که تاثیرهای ناخوشایندی از این میزان دمای زیاد به باتری های لیتیوم – یونی وارد شود . در صورتی که شما برای گوشیتان قاب محافظ تهیه کرده باشید موجب می شود که از بیرون رفتن این گرمای زیاد جلوگیری شود و به دنبال آن افزایش دما را خواهد داشت در نهایت این بالا رفتن دما موجب می شود که اکسایش سلول های باتری را در برداشته باشد . عمل اکسایش سبب کاهش عمر و شارژ دهی باتری خواهد شد . اگر میخواهید گوشیتان را به برق در طول شب متصل کنید بهتر است جلد یا قاب محافظ آن را جدا نمایید .


_ طبق گفته خانم بروسکی ، وضعیت مطلوب شارژ کدام است ؟

بهترین وضعیت برای باتری های لیتیوم – یونی این است که درصد شارژ آنها بین ۵۰ تا ۸۰ درصد باشد که همین میزان موجب احیا شدن گوشی شما خواهد شد و همچنین از آسیب های احتمالی به گوشی شما کم می کند . اگر شارژ باتری در بازه های زمانی کوتاه به یون ها صورت بگیرد موجب می شود تا برای حرکت انرژی لازم داده شود و همچنین در طول روز بقای عمر باتری را ضمانت خواهد کرد .

اگر شارژ باتری در بازه های کوتاه مدت انجام شود به نسبت شارژ یکباره از صفر تا ۱۰۰ بسیار بهتر و ایمن تر می باشد . اما شاید در این میان کاربران زیادی باشند که نتوانند یا فرصت کافی برای این کار را نداشته باشند پس باید قبول داشته باشیم که وضعیت ایده آل برای باتری های لیتیوم – یونی به این صورت می باشد اگر میخواهید باتری شما بیشتر عمر داشته باشد باید به این گونه عمل کنید .


_ چگونه می توانیم از آسیب رسانی به باتری گوشی جلوگیری کنیم ؟

یکی از مسائلی که باید بیشتر به آن توجه کرد چرخه شارژ گوشی می باشد . این چرخه شارژ از زمانی آغاز می شود که باتری گوشی شما تقریبا به صفر یا کاملا خالی می شود و هر باتری تا پایان عمر ، تعداد چرخه شارژ مربوط به خودش را داشته است .

شاید باتری شما تا پایان عمر خود چرخه های زیادی را سپری کرده باشد ، اما شکی نیست که در این مدت ظرفیت آن کم خواهد شد . زمانی می رسد که باتری در زمان کوتاهی گوشی را احیا نمود و سریعا خالی می شود .

در این باره خانم بروسکی این گونه می گوید :

اگر میخواهید از آسیب های احتمالی به گوشی جلوگیری کنید باید تا جایی که ممکن است از شارژ ۰ تا ۱۰۰ گوشی خود داری نمایید زیرا این کار هم عمر گوشی را کم می کند و در نهایت به گنجایش باتری ختم می گردد .


_ از لوازم استاندارد و با کیفیت استفاده کنید

یکی دیگر از فاکتورهای اصلی که در شارژ باتری موثر است استفاده از لوازم جانبی استاندارد و با کیفیت می باشد . همیشه برای شارژ کردن و همچنین اتصال گوشی از طریق کابل از لوازمی استفاده کنید که همراه گوشی عرضه می شوند و اگر یکی از وسایل جانبی گوشی تان به هر دلیلی گم شد یا خراب گردید از شارژر و لوازم جانبی استفاده کنید که مخصوص همان شرکت است .

در نهایت توصیه ما به شما این است از لوازم ارزان قیمت و بدون استاندارد استفاده نکنید .

فراموش نکنید که محصولات ارزان قیمت و قلابی سبب آسیب رساندن به گوشی شما می شوند .


چند نکته مهم به صورت خلاصه :

● از شارژ کردن گوشی در طول شب همراه محافظ و بالا رفتن دمای گوشی جلوگیری کنید .

● هیچ وقت اجازه ندهید باتری گوشی تان کاملا صفر شود و از صفر تا صد کردن یکباره گوشی بپرهیزید .

● اگر میخواهید طول عمر باتری گوشی خود را بالا ببرید سعی کنید آن را بین درصد ۵۰ تا ۸۰ قرار دهید .
● استفاده از لوازم جانبی غیر استاندارد ، ارزان قیمت و قلابی سبب می شود که گوشی شما موجب آسیب واقع شود . پس همواره از لوازمی استفاده کنید که استانداردهای لازم را داشته باشد .

● تا جایی که برای شما مقدور است گوشی خودتان را از شب تا صبح به پریز برق متصل نکنید .

● در صورتی که موارد گفته شده در پست بالا را انجام دهید می توانید به سلامت باتری و گوشی خودتان کمک کنید .
 
بالا