معنی گنج حکمت ” کلان‌تر و اولی‌تر ” – فارسی دوازدهم

• نویسنده موضوع Reza
  • تاریخ شروع
Reza

Reza

مدیر فنی
Male
مدیر فنی
تاریخ ثبت‌نام
1/7/22
پسندها
2,425
امتیازها
113
مدال ها
6
ا معنا و مفهوم گنج حکمت کلان‌تر و اولی‌تر از کتاب فارسی دوازدهم صفحه ۱۲۸ آشنا می شوید.

معنی گنج حکمت کلان‌تر و اولی‌تر​

شتر و گرگ و روباه که هم‌صحبت یکدیگر بودند، به سفر رفتند و از وسایل سفر، فقط یک قرص نان همراه داشتند. مدتی که رفتند خستگی راه در ایشان اثر کرد و کنار آبی نشستند و برای خوردن نان بینشان اختلاف افتاد. سرانجام به این نتیجه رسیدند که هر کدام که سن بیشتری دارد برای خوردن نان شایسته‌تر است.

گرگ گفت: «مادرم مرا هفت روز قبل از اینکه خدای تعالی این جهان را بیافریند، به دنیا آورد!» روباه گفت: «راست می‌گویی؛ من در شب به دنیا آمدن تو حاضر بودم و برای شما چراغ را نگه داشته بودم و به مادرت کمک می‌کردم!» وقتی شتر گفت‌وگوی ایشان را شنید، گردنش را دراز کرد و نان را برداشت و خورد و گفت: «هر که مرا ببیند، تصدیق خواهد کرد که سن و تجربه من از شما بیشتر است و بار بیشتر کشیده‌ام! [بنابراین برای خوردن نان شایسته‌تر هستم]»

قلمرو زبانی​

اشتر: شتر ـ مصاحبت: هم‌نشینی، هم‌صحبتی ـ زاد و توشه: وسایل سفر ـ گِرده: قرص نان ـ مخاصمت: دشمنی، منازعه و مجادله ـ آخر الأمر: سرانجام ـ اولی‌تر: شایسته‌تر ـ اعانت: کمک، یاری ـ مقالات: سخنان، گفتار ـ کلان: بزرگ، تنومند، عظیم

قلمرو ادبی​

مصاحبت، مسافرت ← سجع

زاد (توشه)، زاد (به دنیا آمدن، سن و سال) ← جناس

جهان از شما زیادت دیده‌ام ← کنایه از با تجربه بودن

دیده‌ام، کشیده‌ام ← سجع

بالا