معنی گنج حکمت ” سه مَرکب زندگی ” – فارسی دوازدهم

• نویسنده موضوع Reza
  • تاریخ شروع
Reza

Reza

مدیر فنی
Male
مدیر فنی
تاریخ ثبت‌نام
1/7/22
پسندها
2,425
امتیازها
113
مدال ها
6
معنی گنج حکمت سه مَرکب زندگی فارسی پایه دوازدهم
با معنا و مفهوم گنج حکمت سه مَرکب زندگی از کتاب فارسی دوازدهم صفحه ۶۹ آشنا می شوید.

معنی گنج حکمت سه مَرکب زندگی​

حکایت شده که از ابراهیم ادهم پرسیدند که زندگی را چگونه می‌گذرانی؟

گفت: «سه اسب دارم؛ که به یکدیگر مربوط و وابسته هستند؛ هنگامی که از طرف خداوند، نعمتی به من عنایت شود، بر اسب شُکرگزاری می‌نشینم و پیش می‌روم (زندگی‌ام را با شکرگزاری می‌گذرانم) و هنگامی که گرفتاری و بلایی برایم پیش آید، بر اسب صبر می‌نشینم و زندگی‌ام را با شکیبایی سپری می‌کنم و هنگامی که عبادت و فرمانبرداری پیش آید، بر اسب یکرنگی و خلوص می‌نشینم و اینگونه زندگی‌ام را می‌گذرانم.»

قلمرو زبانی​

نقل است: روایت شده است ـ ابراهیم ادهم: عارف بزرگ قرن دوم هجری که در ابتدا امیر بلخ بود، بعد توبه کرد و راه سلوک را در پیش گرفت ـ مَرکب: هر چه بر آن سوار شوند، اسب ـ بازبسته: مربوط، وابسته، پیوسته ـ صبر: بردباری، تحمل ـ طاعت: عبادت، نیایش ـ اخلاص: خلوص نیت، پاک بودن

قلمرو ادبی​

مَرکب شُکر، مَرکب صبر، مَرکب اخلاص ← تشبیه

باز شوم، باز روم ← سجع

بر مَرکب شُکر نشینم ← کنایه از شکرگزار بودن

بر مَرکب صبر نشینم ← کنایه از صبوری کردن

بر مَرکب اخلاص نشینم ← کنایه از پاک کردن نیت از ریا

مفهوم حکایت​

این حکایت، وظایف انسان‌ها را در مراحل مختلف زندگی بیان می‌کند: وقتی رفاه و آسایشی پیش می‌آید، انسان باید شکرگزاری کند (غرور و تفاخر و اعتماد به خوشی‌های دنیا در این مرحله باعث سقوط انسان خواهد شد)، وقتی گرفتار بلا و مصیبتی می‌شود، باید صبر پیشه کند و به خداوند توکل کند (بی‌تابی و بی‌قراری و شکایت، باعث می‌شود ظرفیت‌های وجودی انسان کم شود) و وقتی فرصت عبادت و بندگی پیش می‌آید، نیت خود را پاک کند و فقط برای خدا بندگی کند (ریاکاری و ظاهرنمایی انسان را از مسیر خدا دور می‌کند).

بالا