رسم خرید کادوی شب یلدا برای تازه عروس و داماد در شهرهای مختلف

• نویسنده موضوع ⚜️Roya⚜️
  • تاریخ شروع

⚜️Roya⚜️

Female
کاربر اخراج شده
تاریخ ثبت‌نام
7/12/22
پسندها
49
امتیازها
13
مراسم شب چله عروس در استان گیلان​

در استان گیلان خانواده داماد یک طبق را پر از خوراکی‌ها و تنقلات ویژه و مرسوم در شب یلدا می‌کردند و بعد از تزئین برای عروس می‌فرستادند. معمولاً در وسط این طبق یک ماهی بزرگ (ماهی سفید) تازه و خام هم قرار می‌دادند و این ماهی را با سبزیجات محلی تزئین می‌کردند. گیلانی‌ها معتقد هستند که فرستادن ماهی باعث خیر و برکت و فراوانی روزی زوج جدید می‌شود. در این شب داماد باید در منزل عروس چای نبات بخورد تا مراسم تکمیل شود.

مراسم شب یلدا در استان مازندران​

در مازندران رسم دیگری برای شب چله عروس وجود دارد. در این استان رسم است که در شب یلدا برای تازه عروس از سوی داماد خرجی فرستاده شود. یعنی خرج تمام آنچه که عروس در شب یلدا تدارک می‌بیند را داماد باید بدهد. در کنار این خرجی با توجه به وضع مالی داماد، کادوهای دیگری نیز وجود دارد. این خرجی به همراه هدایا پس از غروب آفتاب به خانه عروس فرستاده می‌شود.

مراسم شب چله عروس در استان آذربایجان​

در استان آذربایجان مراسم شب چله عروس با همراهی و همکاری اقوام انجام می‌شود. در این استان رسم است که خانواده داماد در دوران نامزدی پسرشان، خوانچه طبق را به خانه عروس می‌فرستند. اقوام برای پرتر و بهتر شدن این خوانچه کمک می‌کنند. در این خوانچه معمولاً میوه‌هایی مانند پرتقال، سیب، انار، هندوانه به همراه شیرینی، آینه، پارچه‌های پولک دوزی شده و تور قرار دارد.

زمانی که غروب شد، زنان فامیل، هدایایی را جهت کمک برای داماد می‌آورند. پس از آن اقوام طبق‌ها را برمی‌دارند و به خانه عروس می‌روند. مادر عروس هم پس از دریافت این طبق‌ها، هدایایی به خانواده داماد می‌داد. این هدایا شامل موارد متفاوتی مانند پول، دستمال و شیرینی بود. پس از انجام این مرحله، طبق‌ها در اتاق مهمان خانواده عروس قرار داده می‌شد و مهمان‌ها وارد این اتاق می‌شدند.

مراسم شب یلدا در استان همدان​

در استان همدان این شب ساده تر برگزار می‌شود. در این شب خانواده داماد برای دختری که تازه عقد کرده و هنوز ازدواج نکرده است، هدایایی می‌برند. خانواده عروس هم برای داماد خود پارچه پیراهنی و چند کادوی دیگر تهیه می‌کنند.

مراسم شب چله عروس در استان خراسان​

در استان خراسان نیز آداب و رسومی برای شب چله تازه عروس وجود دارد. در این استان در گذشته طبق‌هایی شامل میوه، آجیل، شیرینی و لباس نو به خانواده عروس تقدیم می‌شد. مادر عروس هم به رسم یادبود لباس یا پارچه‌ ای در سینی قرار می‌داد و سینی را به خانه خانواده داماد می‌فرستاد.

مراسم شب یلدا در استان مرکزی​

در استان مرکزی نیز رسومی برای شب یلدا وجود داشت که این رسوم هنوز هم در روستاهای این استان اجرا می‌شود. در این استان خانواده داماد در شب یلدا هدایایی برای عروس به خانه او می‌فرستادند. این هدایا در سینی‌هایی قرار داده و تزئین می‌شد. در این سینی‌ها میوه و شیرینی به همراه شام وجود داشت که توسط یک پیک برای عروس فرستاده می‌شد. خانواده عروس هم برای تشکر دستکش یا جورابی پشمین به عنوان پیشکش در سینی قرار می‌دادند و آن را به خانه داماد می‌فرستادند.

مراسم شب چله عروس در استان قزوین​

در استان قزوین هنوز هم رسوم شب چله تازه عروس انجام می‌شود. در این شب خانواده داماد با فرستادن هدایایی به نام خونچه چله به خانواده عروس احترام می‌گذاشتند. در این خونچه چله هدایایی مانند پارچه، جواهر، کله قند و هفت نوع میوه وجود داشت. سپس آن را به زیبایی تزئین می‌کردند و برای عروس می‌فرستادند.

مراسم شب یلدا در استان لرستان​

در استان لرستان خانواده عروس میهمان خانواده داماد می‌شوند. خانواده داماد بساط میهمانی را فراهم کرده و پس از آمدن عروس به او هدایایی تقدیم می‌کردند. البته رسم است که این مهمانی در خانه بزرگ ترهای خانواده داماد انجام شود.

Q

Q.T

کاربر شهروند
تاریخ ثبت‌نام
6/10/22
پسندها
5,019
امتیازها
113
مدال ها
10
اصفهانم این رسم هست ولی چی میبرن و چی میارنش رو دقیق نمیدونم🥱

آفتابگردان

آفتابگردان

آفتابِ من بتاب
تاریخ ثبت‌نام
5/10/22
پسندها
3,827
امتیازها
113
مدال ها
3
من مازندرانی ام و تا حالا ندیدم برای تازه عروس یلدایی ببرن

مهرانه عسلی : )

ارزشمند
تاریخ ثبت‌نام
16/11/22
پسندها
2,591
امتیازها
113
مدال ها
4
من مازندرانی ام و تا حالا ندیدم برای تازه عروس یلدایی ببرن
برای خواهرم سال اولی که عقد کرده بودن سبد پر از میوه و خوراکی کلی چیزای خوشمزه بود با دستبند طلاهم داده بودن

آفتابگردان

آفتابگردان

آفتابِ من بتاب
تاریخ ثبت‌نام
5/10/22
پسندها
3,827
امتیازها
113
مدال ها
3
برای خواهرم سال اولی که عقد کرده بودن سبد پر از میوه و خوراکی کلی چیزای خوشمزه بود با دستبند طلاهم داده بودن
اون موقع حتما طلا گرمی ۵۰۰ بود

والا دوره عقد ما طلا گرمی چهارهزار و پانصد تومن بود گوزم نیاوردن برام

م

مانا

تاریخ ثبت‌نام
3/10/22
راه‌حل‌ها
1
پسندها
3,387
امتیازها
3
من شمالیم
اتفاقا یلدایی میارن
ولی ماهی نه
دومادم چای نبات میل نمیکنه😅

ارزشمند
تاریخ ثبت‌نام
16/11/22
پسندها
2,591
امتیازها
113
مدال ها
4
اون موقع حتما طلا گرمی ۵۰۰ بود

والا دوره عقد ما طلا گرمی چهارهزار و پانصد تومن بود گوزم نیاوردن برام
یادم نیست چه قدر بود
عیب نداره الان غصه میخوری که چی بشه !بیخیال

آفتابگردان

آفتابگردان

آفتابِ من بتاب
تاریخ ثبت‌نام
5/10/22
پسندها
3,827
امتیازها
113
مدال ها
3
یادم نیست چه قدر بود
عیب نداره الان غصه میخوری که چی بشه !بیخیال
نه بابا چرا غصه بخورم در عوضش همیشه میتونم سرشون غر بزنم
هرچند فارغ التحصیلیم برام گردنبند خریدن، تولدمم یه انگشتر

ارزشمند
تاریخ ثبت‌نام
16/11/22
پسندها
2,591
امتیازها
113
مدال ها
4
نه بابا چرا غصه بخورم در عوضش همیشه میتونم سرشون غر بزنم
هرچند فارغ التحصیلیم برام گردنبند خریدن، تولدمم یه انگشتر
به نظرم بخاطر یه رسم و رسوم ها دعوا نکن
خوبه دیگه جبران و کردن

آفتابگردان

آفتابگردان

آفتابِ من بتاب
تاریخ ثبت‌نام
5/10/22
پسندها
3,827
امتیازها
113
مدال ها
3
به نظرم بخاطر یه رسم و رسوم ها دعوا نکن
خوبه دیگه جبران و کردن
من ۲۰ ساله که ازدواج کردم الان دیگه ریش سفید فامیلشونم دیگه از دعوا و قهر کردنهای ما گذشته الان کلی اعتبار دارم تو خانواده مادرشوهرم اب میخواد بخوره با من هماهنگ میکنه، روابط کاملا مسالمت آمیز، نه جاری دارم موش بدوعونه نه خواهرشوهرم اهل دخالت کردنه

بالا