دشت ناز ساری

• نویسنده موضوع آفتابگردان
  • تاریخ شروع
آفتابگردان

آفتابگردان

آفتابِ من بتاب
تاریخ ثبت‌نام
5/10/22
پسندها
3,832
امتیازها
113
مدال ها
3
یکی از مقاصد محبوب گردشگری شمال کشورمان که سالانه میزبانی مسافران زیادی را می کند، شهر ساری مرکز استان مازندران است. در ساری جاذبه های طبیعی و فرهنگی زیادی برای بازدید وجود دارند، اما یکی از جذاب ترین جاذبه های ساری پناهگاه حیات وحش دشت ناز (Dasht-e Naz Wildlife Refuge) است که یکی از منحصر به فردترین اکو سیستم های طبیعی ایران را برخوردار است. این پناهگاه در ۲۹ کیلومتری شمال شهر ساری واقع شده و یک منطقه کوهستانی با جنگل های هیرکانی است. وجود بیش از ۴۴۷ گونه گیاهی در پناهگاه حیات وحش دشت ناز دلیل بارزی بر بی نظیر بودن آن است.
پناهگاه حیات وحش دشت ناز ساری
اگر به طبیعت و حیات وحش علاقه مند هستید، پناهگاه حیات وحش دشت ناز بهترین مکان برا شماست. حتما بلیط هواپیما ساری را خریداری کرده و به بازدید از این پناهگاه بروید. تنها کافی است از سازمان محی زیست مجوز دریافت کرده و به تماشای گنه های جانوری زیبای منطقه بروید. وسعت پناهگاه حیات وحش دشت ناز ۵۶ هکتار است و اطراف آن را حصارها تشکیل داده اند که گوزن ها از پشت این حصارهای سیمی قابل مشاهده هستند.
این پناهگاه در تمام ایام سال به غیر از دوران زایش گوزن ها، به روی عموم باز است و از شمال شرق شهر ساری به راحتی می توانید به پناهگاه حیات وحش دشت ناز دسترسی داشته باشید. دوران زایمان گوزن های زرد فصل بهار است و هر سال از اوایل بهار تا اواخر آن جهت حفظ آرامش و جلوگیری از ناامنی و استرس ناخواسته گوزن ها، از ورود بازدیدکنندگان به پناهگاه جلوگیری می شود. لازم به ذکر است پناهگاه حیات وحش دشت ناز که بخشی از جنگل های جلگه ای را در برگرفته، از سال ۱۳۴۶ محل تکثیر گوزن زرد ایرانی قرار گرفته است. دوران آبستنی گوزن های زرد هشت ماه طول می کشد و یک گوساله به دنیا می آورند. متوسط عمر گوزن های زرد ۱۶ سال است.

آفتابگردان

آفتابگردان

آفتابِ من بتاب
تاریخ ثبت‌نام
5/10/22
پسندها
3,832
امتیازها
113
مدال ها
3
Screenshot   Chrome

آفتابگردان

آفتابگردان

آفتابِ من بتاب
تاریخ ثبت‌نام
5/10/22
پسندها
3,832
امتیازها
113
مدال ها
3
Screenshot   Chrome

آفتابگردان

آفتابگردان

آفتابِ من بتاب
تاریخ ثبت‌نام
5/10/22
پسندها
3,832
امتیازها
113
مدال ها
3
Screenshot   Chrome

آفتابگردان

آفتابگردان

آفتابِ من بتاب
تاریخ ثبت‌نام
5/10/22
پسندها
3,832
امتیازها
113
مدال ها
3
Screenshot   Chrome

آفتابگردان

آفتابگردان

آفتابِ من بتاب
تاریخ ثبت‌نام
5/10/22
پسندها
3,832
امتیازها
113
مدال ها
3
Screenshot   Chrome

M

Mammoth

Mr
تاریخ ثبت‌نام
10/11/22
پسندها
82
امتیازها
18
مدال ها
1
سلام ممنون از مطلب قشنگتون
ببخشید خودتون رفتید ؟
کل منطقه باید پیاده بریم ؟
تور داره ؟
گم نمیشیم ؟

آفتابگردان

آفتابگردان

آفتابِ من بتاب
تاریخ ثبت‌نام
5/10/22
پسندها
3,832
امتیازها
113
مدال ها
3
سلام ممنون از مطلب قشنگتون
ببخشید خودتون رفتید ؟
کل منطقه باید پیاده بریم ؟
تور داره ؟
گم نمیشیم ؟
سلام
کل منطقه حصار کشی شده از بیرون حصار میشه گوزن ها رو دید ولی برای رفتن به داخل منطقه باید مجوز داشته باشین و همراه محیط بان باشه به غیر از فصل تولد گوساله ها با هماهنگی قبلی تورهای بوم گردی داره که میشه از منطقه دیدن کرد، کل مسیر باید پیاده طی بشه،

• لایک
واکنش‌ها[ی پسندها]: Mammoth