تعارفی هستین؟

• نویسنده موضوع Q.T
  • تاریخ شروع
Q

Q.T

کاربر شهروند
تاریخ ثبت‌نام
6/10/22
پسندها
5,019
امتیازها
113
مدال ها
10
تعارف و فرهنگ آن نزد ایرانیان

🔹 تعارف شاه عبدالعظیمی (شابدوالعظیمی): کنایه از تعارف پوچ و دروغین. تعارف ظاهری و غیر حقیقی، تعارف سرزبانی، تعارف توخالی. کنایه است از تعارف زبانی و غیرجدی. دعوت و تعارفی که از روی زبان باشد نه از دل.

🔹 درباره پیدایش این مثل گویند اهالی شاه عبدالعظیم (شهری در جنوب تهران که مرقد یکی از علما و دانشمندان و از پیشوایان دینی شیعیان است) عادتا وقتی فهمیدند و اطمینان حاصل کردند که فلان رفیقشان که به قصد زیارت به شاه عبدالعظیم آمده است ناگزیر به بازگشت است، در چنین موقعی بنای اصرار و سماجت را در نگاهداری و پذیرایی از وی می‌گذارند و از این روست که به هر تعارفی که اصل و اساسی ندارد نام تعارف شاه عبدالعظیمی داده‌اند و در اصفهان «تعارف در شهری» مصطلح است، یعنی در موقعی که به دروازه شهر رسیدند و قصد خروج دارند آن‌گاه به مسافر تعارف و او را دعوت می‌کنند...

شبنم

شبنم

کاربر نمونه
Female
تاریخ ثبت‌نام
1/10/22
پسندها
946
امتیازها
93
قدیم‌ها که تهران ی‌ها با ماشین دودی میرفتند زیارت شاه‌عبدالعظیم، پول رفت و برگشت ماشین را باید اول میدادند، برای همین اهالی شهر ری که مطمئن بودند مسافران چون پول بلیط رو قبلا داده‌اند حتما به تهران برمی‌گردند، تعارف میکردند که شب پیش ما باشید!

sahar♡

sahar♡

ناظر انجمن
تاریخ ثبت‌نام
18/10/22
پسندها
19,200
امتیازها
113
مدال ها
18
اره بعضی اوقات تعارفی میشم🤕

V

Vafa68

کاربر شهروند
تاریخ ثبت‌نام
4/10/22
پسندها
3,803
امتیازها
113
مدال ها
9
تعارف اومد نیومد داره ولی برای من همیشه مثبته لامصب ب هرکی تعارف کردم صاحبخونه شد کم موند خودمو بیرون کنه😐

• اوه
واکنش‌ها[ی پسندها]: شبنم
Q

Q.T

کاربر شهروند
تاریخ ثبت‌نام
6/10/22
پسندها
5,019
امتیازها
113
مدال ها
10
پ ن پ
قدیم‌ها که تهران ی‌ها با ماشین دودی میرفتند زیارت شاه‌عبدالعظیم، پول رفت و برگشت ماشین را باید اول میدادند، برای همین اهالی شهر ری که مطمئن بودند مسافران چون پول بلیط رو قبلا داده‌اند حتما به تهران برمی‌گردند، تعارف میکردند که شب پیش ما باشید!
توضیح جالبی بود ممنون:flowerysmile:

• گل
واکنش‌ها[ی پسندها]: شبنم
Q

Q.T

کاربر شهروند
تاریخ ثبت‌نام
6/10/22
پسندها
5,019
امتیازها
113
مدال ها
10
تعارف اومد نیومد داره ولی برای من همیشه مثبته لامصب ب هرکی تعارف کردم صاحبخونه شد کم موند خودمو بیرون کنه😐
:(12)::(12)::(12):
وای منم همینطور! در آخرین شاهکار به یکی که چند بار دعوتم کرده بود خونه شون و من هربار به این بهانه که از خونه خوشم نمیاد بیا بریم کافی شاپ یا پارک، یه تعارف زدم فوری گرفت:42kmoig:

V

Vafa68

کاربر شهروند
تاریخ ثبت‌نام
4/10/22
پسندها
3,803
امتیازها
113
مدال ها
9
:(12)::(12)::(12):
وای منم همینطور! در آخرین شاهکار به یکی که چند بار دعوتم کرده بود خونه شون و من هربار به این بهانه که از خونه خوشم نمیاد بیا بریم کافی شاپ یا پارک، یه تعارف زدم فوری گرفت:42kmoig:
دیگه اصلا تعارف نمیکنم همیشه اخر مکالمه مثل گوسفند نگاه میکنم تا طرف مقابل یه تعارفی بزنه😐