• بیایید با هم وطن وی رو بسازیم کافیه عضو بشد و مطالب بفرستید! در تاپیک پیشنهادات و انتقادات نظرتون رو بگید تا چجوری پیشرفت کنیم و انجمن خوبی داشته باشیم

این باورها در مورد قانون مهریه نادرست است

  • نویسنده موضوع ثمین
  • تاریخ شروع
ث

ثمین

ناظر انجمن
ناظر انجمن
نوشته‌ها
237
پسندها
681
مدال ها
2
باورهای نادرستی درباره قانون مهریه


_ محرومیت از مهریه در صورت خیانت زن به مرد

اولین و مهم‌ترین اشتباه رایج در خصوص پرداخت مهریه این است که گاهی افراد با خود فکر می‌کنند و به دیگران نیز انتقال می‌دهند که اگر زن به مرد خود خیانت کند دیگر استحقاق دریافت مهریه ندارد و از دریافت مهریه محروم می‌شود. درحالی‌که در هر شرایطی مهریه به زن تعلق می‌گیرد حتی اگر زن به شوهر خیانت کند و این خیانت به اثبات برسد.

_ زن باکره مستحق دریافت مهریه نیست

زن به‌محض عقد، مالک کل مهریه می‌شود و اگر زن باکره باشد نصف مهریه به او تعلق می‌گیرد. در‌صورتی‌که در دوران عقد نزدیکی صورت‌گرفته باشد زن مالک کل مهریه می‌‌شود.


قانون مهریه


● این‌طور نیست که مهریه فقط تا ۱۱۰ سکه قابل وصول باشد؛ چرا که اگر شوهر مالی برای توقیف داشته باشد یا هر زمان توان پرداخت پیدا کند باید مازاد بر ۱۱۰ سکه را نیز پرداخت کند.

● مهریه از پدر‌شوهر قابل مطالبه نیست مگر این‌که خود پدرشوهر ضامن پرداخت مهریه شده باشد.

● مهریه زن متوفی به وراث ایشان به ارث می‌رسد. ازآنجایی‌که ماهیت مهریه، طلب است، بنابراین پس از فوت زن هم این حق به وراث ایشان مثل پدر و مادرزن می‌رسد و آن‌ها می‌توانند مهریه دخترشان را از داماد مطالبه کنند.

●مهریه نامتعارف مثل هزار شاخه گل رز قابل تبدیل به پول نقد نیست. طبق قانون شوهر باید همان مال یعنی گل رز را بدهد، مگر این‌که طرفین به‌گونه‌ای دیگر تراضی کنند. بدین صورت شوهر می‌تواند از پرداخت وجه نقد بابت مهریه خودداری کند و این حق قانونی اوست. درحالی‌که بسیاری از خانم‌ها به‌اشتباه گمان می‌کنند می‌شود شوهر را به پرداخت قیمت روز گل‌ها محکوم کنند.

● طبق قانون جدید مهریه اگر بعد از عقد مهریه افزایش پیدا کند قابل استناد نیست و اگرچه بعد از عقد طرفین به این توافق برسند که مهریه را بیش‌تر یا کم‌تر کنند و حتی برای این مورد سندی را هم تنظیم کنند، باز هم به‌عنوان مهریه اصلی قلمداد نمی‌شود و ارزش و اعتبار مهریه اولیه را ندارد.
 
آخرین ویرایش:
بالا