آیا مرد می‌تواند زن را از منزل بیرون کند؟

• نویسنده موضوع ثمین
  • تاریخ شروع
ثمین

ثمین

.
ناظر انجمن
تاریخ ثبت‌نام
8/1/23
پسندها
3,564
امتیازها
113
مدال ها
6
زن و شوهر، نه تنها به لحاظ اخلاقی در قبال یکدیگر مسئولیت دارند بلکه در قانون نیز، حقوق و تکالیف آن‌ها، بیان شده است.

مجازات بیرون ‌کردن زن از منزل یکی از مواردی است که زوجین باید از آن اطلاع داشته باشند. بر اساس قانون و شرع، مرد موظف است که به همسر خود نفقه بپردازد. همچنین محل مناسبی برای زندگی با وی، تدارک ببیند تا قادر به ادای وظایف زناشویی خود در قبال همسر باشد. به همین دلیل، زمانی که شوهر، اقدام به بیرون‌کردن زن از خانه نماید، مانند آن است که به تکالیف خود در راستای پرداخت نفقه، تأمین مسکن مناسب در شأن زن و نیز حسن معاشرت با وی، عمل‌نکرده است

عواقب حقوقی اخراج زن از خانه توسط مرد

در شرایطی که شوهر اقدام به اخراج زن از منزل و بیرون‌کردن زن از خانه نموده باشد، از آن‌ جهت که زن در سختی غیرمتعارفی قرار گرفته و ممکن است برای سکونت خود دچار مضیقه شده و پول کافی برای تأمین مخارج روزمره خود را نداشته باشد، می‌تواند با استناد به شرایط عسر و حرجی که مرد برای وی ایجاد نموده است، از دادگاه خانواده تقاضای طلاق عسر و حرج نماید. البته باید به یاد داشته باشید که در این شرایط، زن باید اخراج و بیرون‌شدن از منزل توسط زوج را در دادگاه اثبات نماید.

مجازات بیرون ‌کردن زن از منزل توسط مرد

اخراج زن از خانه توسط مرد، به این صورت است که مرد با تعویض قفل درب منزل، مانع از آن می‌شود که زن به منزل خود بازگردد. البته گاهی هم مرد با کتک‌زدن زن و بیرون انداختن وی از منزل، این اقدام را انجام می‌دهد. در چنین مواردی می‌بایست عواقب کیفری و حکم کیفری اخراج زن، مدنظر قرار گیرد.

یکی از مهم‌ترین عواقب کیفری اخراج زن از خانه توسط مرد، آن است که زن می‌تواند از مرد بابت عدم پرداخت نفقه شکایت کند. در واقع پرداخت نفقه به زن، تکلیف قانونی مهم مرد است. عدم انجام این تکلیف، در قانون حمایت خانواده جرم‌انگاری شده است. به همین دلیل، از آن‌ جهت که اخراج زن از خانه و بیرون‌کردن زن از منزل، حق مسکن زن را به‌عنوان یکی از ملزومات پرداخت نفقه، خدشه‌دار نموده است، زن می‌تواند به استناد آن، از شوهر شکایت ترک انفاق (نپرداختن نفقه) کند.

به این صورت که زن، باید به شیوه کیفری و در دادسرا، از شوهر خود شکایت عدم پرداخت نفقه را مطرح کند. اگر این موضوع اثبات شود، عواقب مهمی همچون حبس یا زندانی‌شدن مرد را به همراه خواهد داشت.

آفتابگردان

آفتابگردان

آفتابِ من بتاب
تاریخ ثبت‌نام
5/10/22
پسندها
3,832
امتیازها
113
مدال ها
3
برعکسش چی؟ اگه زن مرد رو خونه بیرون کنه چی میشه؟ بر فرض اینکه صاحب خونه زن باشه و شوهرش رو بیرون کنه ،مرد میتونه شکایت کنه؟

A

ali.hunter

Mr
کاربر اخراج شده
تاریخ ثبت‌نام
5/10/22
پسندها
5,646
امتیازها
115
مدال ها
1
یبار دوست خودم رفت خونه دید خانومش درو از پشت زنجیر انداخته از اینا که با کلید در باز میشه اما زنجیر کوچیکه نمیزاره در باز بشه .دعوایی نکرد زنگه خونه رو زد جواب نداد درو باز نکرد به من زنگ زد شبش امد پیش من موند باهاش کلی حرف زدم اروم شد

آفتابگردان

آفتابگردان

آفتابِ من بتاب
تاریخ ثبت‌نام
5/10/22
پسندها
3,832
امتیازها
113
مدال ها
3
یبار دوست خودم رفت خونه دید خانومش درو از پشت زنجیر انداخته از اینا که با کلید در باز میشه اما زنجیر کوچیکه نمیزاره در باز بشه .دعوایی نکرد زنگه خونه رو زد جواب نداد درو باز نکرد به من زنگ زد شبش امد پیش من موند باهاش کلی حرف زدم اروم شد
همسرم کلیدش رو گم کرده بود من یک کلید جدید براش درست کرده بودم، اخر شب اومد خونه دید کلیدش تو قفل نمیره، زنگ زد چون ایفون رو قطع کرده بودم صدای زنگ رو نشنیدم اینم شب رفت خونه پدرم اونجا هم باحناقها دور هم جمع بودن تا صبح گفتن و خندیدن فرداش بابام احضارم کرد کلی دعوام کرد که چرا بنده خدا رو توی شهر غریب از خونه بیرون کردی
حالا من کلی براش خط و نشون کشیده بودم که چرا شب نیومده خونه