تبلیغات
تبلیغات

 

دسته بندي

دختران پرنسس محبوب والت دیزنی را بشناسید

دختران پرنسس محبوب والت دیزنی را بشناسید 

والت دیزنی با داستان های قدیمی خود توانست در دل مردم جهان جایگاه ویژه ای داشته باشد تا با هر داستان یک پرنسس معرفی کند.شاهزاده‌های کارتون‌ های والت‌ دیزنی از جمله شخصیت‌های مهم کودکان محسوب می شوند که در ادامه پیشینه هر یک از این شخصیت‌ها که برگرفته از افسانه‌های سایر ملل است معرفی شده است.

 

کمپانی والت دیزنی را همواره بعنوان سازنده انیمیشن‌هایی می‌شناسیم که در بین کودکان جهان از محبوبیت خاصی برخوردار بوده است ولی شاید کمتر کسی بداند که منشاء الهام شخصیت‌های اصلی این انیمیشن‌ها از کجا بوده است؟

 

سفیدبرفی «سفیدبرفی و هفت کوتوله»

قبل از آنکه کمپانی «والت دیزنی» درسال ۱۹۳۷ انیمیشن «سفیدبرفی و هفت کوتوله» را بسازد، این داستان افسانه‌ای را «برادران گریم» دو نویسنده معروف آلمانی، درسال ۱۸۱۲ منتشر کردند.

 

 

البته داستان برادران گریم با کارتون والت دیزنی از برخی جهات متفاوت است. داستان برادران گریم دارای برخی قسمت‌های منزجرکننده است که والت دیزنی زمان به تصویر کشیدن داستان سفید‌برفی تعداد زیادی از آن ها را حذف و یا تلطیف کرد.

 

در قسمتی از این داستان ملکه خبیث در تصور خوردن جگر سفید برفی است و یا شکارچی که مامور کشتن سفید برفی می شود، گرازی را شکار کرده و دل و روده آنرا بیرون می کشد و جگر آن رابه جای جگر سفیدبرفی برای ملکه خبیث می برد. در نهایت نیز ملکه بدجنس در جزای کارهای بدی که انجام داده وادار است که بر آهن گداخته برقصد.

 

 

اورورا یا رز «زیبای خفته»

انیمیشن «زیبای خفته» سال ۱۹۵۹ در کمپانی «والت دیزنی» ساخته و اکران شد ولی نسخه اصلی این داستان متعلق به نویسنده‌ای فرانسوی به نام «شارل پرو»، آفریننده آثاری چون «شنل قرمزی»، «سیندرلا»، «بندانگشتی» و «گربه چکمه‌پوش» است. «پرو» این داستان را سال ۱۶۹۷ منتشر کرد. البته کمپانی والت دیزنی برای ساخت انیمیشن «زیبای خفته» داستان «شارل پرو» رابا قسمتی از عده ای از افسانه‌های «برادران گریم» تلفیق کرده است.

 

 

در نسخه اصلی «افسانه زیبای خفته»، مادر شاهزاده‌ای که «زیبای خفته» را نجات میدهد یک ماده غول است که زمانیکه شاهزاده و زیبای‌خفته صاحب دو فرزند شده‌اند تلاش می کند تا عروس و دو نوه‌اش را بخورد ولی فرزندش در دفاع از خانواده‌، وی را به درون چاله‌ای پر از مارهای سمی می‌اندازد.

 

سیندرلا

شخصیت «سیندرلا» در واقع یک پرنسس بسیار قدیمی و چند ملیتی است. اگرچه کمپانی‌ والت دیزنی انیمیشن سیندرلا را سال ۱۹۵۰ براساس داستانی از «چارلز پرو» – منتشر شده درسال ۱۶۹۷ -، ساخت ولی سابقه این شخصیت افسانه‌ای به پیشتر از این بازمی‌گردد.

 

براساس افسانه‌ای یونانی که قرن‌ها پیش از میلاد مسیح وجود داشته، عقابی صندل دختری زیبا از اهالی مصر را می‌دزد و آن رابه قصر سلطان مصر میبرد، او نیز در سراسر کشور دست به جستجوی صاحب صندل می زند ودر نهایت صاحب آنرا یافته و با او ازدواج می کند.

 

البته در چین باستان نیز افسانه‌ای شبیه به این وجوددارد و براساس آن دختری که مادر خودرا از دست داده، او راکه در قالب ماهی به حیات بازگشته مییابد، پس از مدتی دختر با استفاده از استخوان‌های جادویی ماهی برای خود لباسی زیبا تهیه‌ میکند و پس از پوشیدن آن در جشنواره سال نو شرکت میکند ولی دراین جشنواره لنگه کفشش را گم می کند و شاهزاده‌ چینی آنرا مییابد و دختر را از دست نامادری شرور و دخترهایش نجات میدهد.

 

آریل «پری دریایی کوچک»

این انیمیشن نخستین بار سال ۱۹۸۹ در کمپانی والت دیزنی ساخته شد. شخصیت «آریل» دراین انیمیشن نه کاملا که از برخی جهات به شخصیت داستان اصلی «پری دریایی کوچک» – که سال ۱۸۳۷ توسط «هانس کریستین آندرسن»، نویسنده دانمارکی نوشته شد-، شباهت دارد.

 

 

در هردو نسخه، شخصیت‌ اصلی، پری دریایی کوچکی به نام «آریل» است البته سرنوشت این شخصیت در نسخه اصلی داستان به مراتب تراژیک‌تر از انیمیشن والت دیزنی است. در داستان «اندرسن»، جادوگر دریا آریل را طلسم کرده به گونه‌ای که هر بار می خواهد با پاهایش به خشکی برود، وادار به تحمل درد زیادی است، در نهایت شاهزاده داستان با دختر دیگری ازدواج می کند و «آریل» در امواج دریا برای همیشه ناپدید میشود.

 

بل «دیو و دلبر»

انیمیشن افسانه‌ای «زشت و زیبا» سال ۱۹۹۱ ساخته شد، «بل»، شخصیت اصلی این افسانه بود که مونس همیشگی‌اش کتاب بود. به عقیده برخی این شخصیت افسانه‌ای نخستین بار سال ۱۷۴۰ در کتاب «گابریل_سوزان بابوت دو ویلنیو» به مردم معرفی شد. گفته میشود این کتاب برای کمک به دخترانی نوشته شد که در آن دوران وادار به ازدواج با مردان ثروتمندی بودند که از هیچ نظر برای آن ها جذابیتی نداشتند.

 

 

بل در قرن هجدهم، دختر ۱۴ ساله‌ای بوده که پدرش تمام ثروت خودرا از دست می دهد و پدرش قول ازدواج وی را به یک حیوان درنده‌خو می دهد و بل وادار می شود به قصر او برود ولی در آنجا با قصری پر از خدم و حشم روبه‌رو میشود، خواهران بل از حسادت وی را ترغیب میکنند که قصر را ترک کند، شاید آن حیوان درنده خو خشمگین شده و وی را بخورد ولی این به ظاهر حیوان درنده خو، دل شکسته از عشق بل می‌میمرد و زمانیکه بل بازمی‌گردد، وی را در حالی می بیند که به یک شاهزاده زیبا تبدیل شده است.

 

یاسمین «افسانه‌های علاءالدین»

جاسمین، شخصیت مورد علاقه‌ی فمینیست‌ها است، چرا که زیر بار ازدواج عجولانه نمیرود. او می خواهد علاالدین فقط به خاطر عشق با او ازدواج کند. اساساً جاسمین به ما می‌آموزد که نباید فقط به خاطر ازدواج کردن، ازدواج کرد. بلکه عشق و احترام پایه‌های رابطه را شکل میدهد. او شجاع، نترس و بخشنده است. او علاالدین را برای کسیکه هست دوست دارد و نقطه ضعف‌هایش را قبول میکند.

 

 

«یاسمین» که در اصل «بدر البدور» نام داشته، دختر یکی از امپراطورهای خاورمیانه است که با شخصی به اسم علاءالدین ازدواج می کند.

 

مولان

اگرچه مولان پرنسس نیست ولی یکی از شخصیت‌های زن معروف و محبوب والت دیزنی است که سال ۱۹۹۸ در قالب انیمیشنی بهمین نام به تصویر کشیده شد. دیزنی «مولان» را از یک شخصیت افسانه‌ای چین باستان به نام «هوآ مولان» که از سال ۳۸۶ تا ۵۳۴ انو دامینی «مبداء تاریخی بر پایه سال باستانی» می‌زیسته که داستان زندگی او بطور کلی در قالب یک تصنیف چینی آورده شده، البته بعد ها بین سال‌های ۱۳۶۸ تا ۱۶۴۴ این افسانه در قالب یک رمان منتشر شد.

 

 

هردو نسخه، داستان دخترجوانی است که لباس پسرانه به تن می کند و به ارتش می‌پیوندد، گفته میشود نسخه اصلی داستان مولان در حمایت برابری جنس زن و مرد در چین نوشته شده است. در انیمیشن والت دیزنی تعداد زیادی از جوانب نسخه اصلی افسانه‌ مولان حفظ شده ولی دراین میان شخصیت حیوانان که همگی دوستان مولان هستند، اضافه شده است.

 

راپونزل «گیسو بلند»

راپانزل پنجاهمین انیمیشن والت دیزنی است و نخستین پرنسسی است که با پویانمایی کامپیوتری ساخته شده است. او هم چنین نخستین پرنسس دیزنی است که چشمانی سبز و کک و مک دارد. در بین پرنسس‌های دیزنی، بزرگ‌ترین چشم‌ها را دارد. او بانمک، دوست داشتنی، بازیگوش، باهوش و شجاع است. راپانزل مثال کاملی از باور داشتن به رویاهای معصومانه است.

 

 

خیلی سخت است که با کسیکه از وقتی نوزاد بوده‌ای و تو رابه بازی گرفته است، مواجه شوی و سخت تر ازآن، این است که در برابرشان بایستی. اگرچه اهمیت دادن به دیگران از خصوصیات راپانزل است.

 

مریدا «شجاع»

مریدا یک شخصیت تخیلی از انیمیشن brave است. او نخستین پرنسس دیزنی است که برادر دارد. او هم چنین یکی از دو پرنسس دیزنی است که در تیراندازی با تیروکمان تعلیم دیده است. نام دومین پرنسس نیز دراین فهرست ۱۰ تایی آمده است.

 

 

هر پرنسسی در دیزنی یا توسط والدینش لوس شده یا توسط نامادری شکنجه دیده است. مریدا از هر لحاظ با بقیه پرنسس‌ها متفاوت است، چرا که نه تنها در حد یک پرنسس، زیبا و با نزاکت نیست، بلکه هیچکس هم نمیتواند به او بگوید که چطور زندگی کند. او صادق، شجاع و نترس است.

 

آنا و السا «یخ زده»

پرنسس آنا از آرندل در پنجاه و سومین انیمیشن والت دیزنی به نام Frozen ایفای نقش می کند. آنا یک دختر عجیب‌وغریب، با نمک و وفادار است. او به خیلی از ماها نه در این‌که او یک پرنسس است، بلکه به خاطر دست و پا چلفتی و عجیب‌وغریب بودنش شبیه است. چیزی که مردم بیش‌تر درباره‌ی او دوست دارند، روش بخشش اوست.

 

 

السا هم پرنسس و هم ملکه‌ی آرندل بود. او خواهر آنا است. او یک پرنسس عاقل و بالغ است که وقتش را صرف رویا پردازی نمی کند و برای حفاظت از هر شخصی که برای او عزیز است، تلاش میکند.

Related posts:

مطالب مرتبط :
» عکسهای الناز شاکردوست در فیلم :در میان ابرها
» تیپ جالب جنیفر لوپز در موزیک ویدیوی جدیدش (عکس)
» بیوگرافی سلن سویدر | عکس های سلن سویدر بازیگر زیبای ترکیه ای
» الناز شاکردوست از روزهای سخت بیمارستان می گوید
» از فیلم های در حال اکران چه خبر؟
برچسب ها :

,

  • توصیه های طلایی برای سفر در آخرین روزهای تابستان

      توصیه های طلایی برای سفر در آخرین روزهای تابستان  ،شهریور آخرین فرصت سفر است و خیلی ها از این فرصت برای خداحافظی با تعطیلات تابستانی و گشت و گذاری خانوادگی به گوشه و کنار کشور استفاده می کنند. داشتن یک سفر خوب قواعدی دارد که باید آن را بدانید.   اگر با ماشین شخصی […]